Foton Platform 2022 1. Yarıyıl Raporu

2022 yılının ilk yarıyılında Türkiye’de IREC’e kayıtlı olan santrallerin kurulu gücü 5.4 GW’a ulaştı. 

2022 yılının ilk yarısında Türkiye’de toplam 9.1 milyon MWh IREC kredisi oluşturuldu. Bu kredilerin 7.7M MWh’i Foton Platformda saklanırken, 1.4M MWh’i IREC Ticaret Hesaplarına gönderildi. Foton Platform üzerinden 3.7M MWh’lik kredi IREC Ticaret Hesaplarına aktarıldı. Platform üzerinde yaklaşık 3.1M MWh’lik ticaret işlemi gerçekleşti ve 1.2M MWh’lik sertifika oluşturma işleminin tamamlandığı kaydedildi.

Yenilenebilir enerji tedariğinde IREC sertifikasyonunu tercih eden sektörlere baktığımızda Tekstil sektörünün uzak ara önde gittiğini görüyoruz. Türkiye endüstrisinin temel motivasyonunun tüketici ürünlerinde farkındalık oluşturma ve ihracatta rakip ülkelere sürdürülebilirlik açısından üstünlük sağlama olarak görülüyor. Diğer IREC sisteminin geçerli olduğu ülkelerle yapılacak kıyaslamalar bize ihracat pazarlarındaki yenilenebilir dönüşümde yaşanan talebi gösterecektir.

2022 1. Yarıyıl Sonu IREC Dünya Verileri

1- Kredi Oluşturma Verileri

2022 yılının 1. yarıyılında Güney Amerika ve Asya’da gerçekleşen kredi oluşturma işlemleri Türkiye’den daha hızlı artmıştır. Diğer ülkelerin bu artış hızına karşın Türkiye, 3. sıradaki yerini korumuştur.

2- Sertifika Oluşturma Verileri

2022 yılının 1. yarıyılında Çin ve Brezilya’da gerçekleşen sertifika oluşturma işlemleri Türkiye’den daha hızlı artmıştır. Türkiye 3. sıradaki yerini koruyabilmiştir. Şili hızlı bir artış ile Meksika, Hindistandan ve Kolombiya’yı geçerek Türkiye’nin ardında yer almıştır.

Foton'A ULAŞIN

Konu alanını mutlaka seçin: 

  • Sertifika almak istiyorum
  • IREC’e kayıt olmak istiyorum
  • Platform kullanıcısı olmak istiyorum
  • Piyasa hakkında bilgi almak istiyorum